Anal fissür tedavisinde kullanılan kremler sıklıkla hemoroid hastalığında kullanılan ilaç ve kremler ile karıştırılır. Örneğin hemoroid hastalığında kullanılan Procto-Glyvenol, Kortos Fitil ya da Proctolog Rectal krem gibi ilaçların makat çatlağı ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Makat çatlağında en sık kullanılan kremler Anestol pomad ve Rectoderm kremdir.

Anestol Pomad

Makat çatlağında kullanılan Anestol pomadın tedavi edici bir özelliği bulunmamaktadır. Pomadın kullanım amacı dışkılama sırasında duyulan acıyı azaltmaktır. Anestol pomadın sürüldüğünde makat bölgesini uyuşturma özelliği bulunmaktadır.

Rectoderm Krem

Rectoderm de Anestol pomad gibi makat çatlağı hastaları tarafından kullanılan kremlerdendir. Anestol pomaddan farklı olarak Rectoderm kremin tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ancak bu etkisinin görülebilmesi için kremin, makat çatlağının ilk 10 günü içinde kullanılması gerekir. İlk 10 gün içinde kullanıldığında mutlaka çatlak iyi olacak diye de bir şey yoktur. Başarı oranı yaklaşık olarak yüzde 40 dır. Bu yüzden hastanın önce muayene edilmesi ve hastalığın hangi evrede olduğunun anlaşılması gerekir. Yani kremin doktor tarafından hastaya önerilmesi gerekir. Rectoderm krem, içeriğinde bulunan izosorbid dinitrat nedeniyle, makat bölgesinde bulunan kasların kontrolsüz bir şekilde kasılmasını önler. 

Rectoderm kremin kullanılacak miktarı önemdir. Küçük parmağın son boğumu kadar bir miktar kullanılmalıdır. Daha fazla miktardaki kremin istenmeyen yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler arasında baş ağrısı ve tansiyonda düşme bulunmaktadır.