Makat yırtığı kremi kullanırken nelere dikkat edilmeli? Makat çatlağı tedavisinde krem sık olarak kullanılmaktadır. Ancak krem kullanırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Her şeyden önce makat çatlağı şüphesi durumunda mutlaka makat hastalıkları konusunda deneyimli bir genel cerrahi doktoruna gidilmelidir.

Öncelikle makat çatlağının akut mu yoksa kronik mi olduğunun anlaşılması gerekir. Çünkü krem, sadece akut yani yeni oluşmuş olan makat çatlaklarında etkilidir. Kronikleştiğinde yani üzerinden 10-15 gün geçtiğinde artık kremler çok fazla işe yaramaz.

Hasta muayene edilip şikayetleri dinlendikten sonra, çatlağın oluştuğu andan itibaren geçen süreye bakılarak, çatlağın akut ya da kronik olduğuna karar verilir. Akut hastalıkta, dışkılama sonrası ağrı 3-4 dakika içerisinde geçer. Kronikleşen çatlaklarda ise ağrı 2-3 saat boyunca devam edebilir.

Makat çatlağında iki çeşit kerem kullanılmaktadır. Bunlar ağrı kesici özelliği olan Anestol pomad ve iyileştirici özelliği olan Rectoderm kremdir. Bu iki krem birlikte kullanılmalıdır.

Dışkılama öncesi yaklaşık 3-4 dakika kadar ılık suda oturma banyosu yapılmalıdır. Daha sonra kurulandıktan sonra dışkılama sırasında ağrı duymamak için Anestol Pomad kremi, makatın içine ve dışına sürülmeli, 5 dakika beklendikten sonra dışkılama yapılmalıdır. Dışkılama bittikten sonra tekrar ılık suda 5 dakika oturma banyosu yapılmalı,  kurulandıktan sonra bu kez makata Rectoderm krem sürülmelidir.

Özet olarak makat yırtığı kremi kullanırken, dışkılama öncesi ve sonrası oturma banyosu yapılmalı, her iki krem de kullanılmalıdır.