Makat Çatlağı Kremi

Makat çatlağı kremi, çatlağa bağlı ortaya çıkan şikayetlerin giderilmesinde ve yeni oluşmuş olan çatlakların tedavisinde kullanılır. Makat çatlağı ya da makat yırtığı tıp dilinde anal fissür olarak bilinir.

Makat bölgesinde görülen bu durum oldukça rahatsız edicidir. Her ne kadar hayati tehdit edici bir hastalık olmasa da, kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşürür. 

Bazı makat çatlağı kremleri makat çatlağının iyileşmesine katkıda bulunurken, bazı kremler de tedavi sırasında çatlağa bağlı şikayetleri hafifleterek kişinin yaşam kalitesini artırmaktadır.

Etki Mekanizmalarına Göre Makat Çatlağı Kremleri

Lokal Antestezi Etkisi Olan Kremler

Lokal anestezi etkisi olan krem, sürüldüğü bölgeyi uyuşturan kremdir. Bu tür kremlerin çatlağı iyileştirici bir etkisi yoktur. Ancak, çatlak bölgesindeki sinir uçlarını uyuşturarak ve o bölgeyi soğutarak, ağrının geçici olarak giderilmesini sağlar. Böylece hastanın ağrısını hafifleterek yaşam kalitesinin artmasını sağlar.

Lokal anestezi etkisi olan bu kremlere örnek olarak Anestol pomad ve Emla krem verilebilir. Bu pomad ve kremler mutlaka doktor önerisi ve talimatı doğrultusunda kullanılmalıdır. Krem makatın deri kısmına sürülmelidir. Çocuklarda ve bebeklerde görülen makat çatlaklarının tedavisinde bu tür kremlerin kullanılması uygun değildir.

Antiseptik Kremler

Antiseptik özelliği olan kremler makat bölgesinde bulunan mantar ve bakteri gibi mikroorganizmaları öldürür. Böylece hem makat çatlağının iyileşmesini hızlandır hem de kaşıntı oluşumunu engeller.  Antiseptik kremler bölgede bakteri oluşumunu önleyerek çatlağın iyileşme sürecini hızlandırır.  Antiseptik kremlere Fito Krem, Hametan Krem ve Pruzon krem örnek olarak verilebilir.

Nemlendirici Kremler

Bu keremler makat bölgesinin ve yırtığın üzerini nemlendirerek kurumasını önler. Bepanthene krem ve vazelin krem nemlendirici özellikteki kremlerdendir.

Koruyucu ve Yağlı Kremler

Bu kremler ciltte ince bir bariyer tabakası oluşturarak tahriş ve kaşıntıyı önler. Bunlar;

  • Alüminyum Hidroksit Jel
  • Beyaz Vazelin
  • Kakao Yağı
  • Çinko Oksit
  • Kalamin Losyon
  • Gliserin Krem
  • Kaolin Kil
  • Mineral Yağları
  • Balık Yağı

Ödem Giderici Kremler

Bu gruptaki kremlere örnek olarak Hirudoid Forte Jel, Pruzon Krem, Arnica krem, Dolgit krem verilebilir. Çatlak bölgesindeki ödemi yani şişliği giderici etkisi olan kremler, makat çatlağı tedavisinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Damar Büzücü Kremler

Damar büzücü kremler, adından da anlaşılacağı üzere o bölgedeki damarları büzerek daraltır. Böylece kanamayı durdurur ve şişliği giderir. Bu özellikleriyle makattaki şişliği indirerek kaşıntıyı azaltır. Bu kremler efedrin sülfat, epinefrin ya da felilefrin içerir.  At kestanesi kremi adı verilen doğal bir kreminde damar büzücü etkisi bulunmaktadır.

Yara İyileştirici Kremler

Bu gruptaki kremler hücre yenileyici özellikleri sayesinde dokulardaki yaraların iyileşmesini sağlar. Makat yırtığındaki yarayı iyileştirmek amacıyla kullanılır. Bu kremlere Hametan krem ve Fito krem örnek verilebilir.

Kortizon İçeren Kremler

Bu grup kremler çatlak bölgesindeki yangıyı (iltihabı) azaltır. Bu kremlerin uzun süreli kullanımı ciltte kalıcı hasar meydana getirebilir. Eumovate, Hipokort, Advantan, Dermovate, Fucicort, Momecon  kortizon içeren kremlerdir.

Nitrogliserin İçeren Kremler

Nitrogliserin içeren kremler, makat kaslarında gevşeme ve dolayısıyla hastada bir rahatlama sağlar. Rectoderm, Anrecta, Anuflex gibi kremler nitrogliserin içeren kremlerdir.

Prof. Dr. Hasan Taşçı İle İletişime Geç

Prof. Dr. Hasan Taşçı’ya merak ettiklerinizi sorabilir, randevu talep edebilirsiniz.